SJÄLVFÖRSVARSSKOLANINTENSIVKURSER FÖR KVINNORSVERIGES STÖRSTA UTBILDARE INOM PERSONLIG SÄKERHET

EN UTMANANDE OCH UPPLYSANDE HELDAG MED TRYGGHETSHÖJANDE TEORI, TAKTIK OCH TRÄNING.EN UTMANANDE OCH UPPLYSANDE HELDAG MED TRYGGHETSHÖJANDE TEORI, TAKTIK OCH TRÄNING.
Självförsvarsskolan är Sveriges i särklass största utbildare inom personlig trygghet. Varje år utbildar vi hundratals tjejer och kvinnor över precis hela landet. Önskar du boka en självförsvarskurs av rang är det till oss du ska vända dig.

Vår självförsvarskurs för kvinnor har arrangerats i över 7 år och utgör originalet för den svenska marknaden. Kursen har genomförts av tusentals kvinnor i alla åldrar och varje kursomgång leds utav erfarna pedagoger med ändamålsenlig autktoriret. Instruktörsgruppen på Självförsvarsskolan består av både män och kvinnor, utbildade inom kampformer och självskyddsystem som Krav Maga, Defendo, MMA, POLKON, osv. Merparten av instruktörerna har samtidigt egen våldserfarenhet genom ämnesrelaterade yrken som poliser eller ordningsvakter.

Kursen genomförs under en intensiv heldag och består av hela 7 h trygghetshöjande teori, taktik och träning. Inga förkunskaper krävs och inget sällskap behövs. Även om det blir allt vanligare att kompisgäng eller hela familjer deltar, så kommer de flesta deltagarna fortfarande ensamma. Under en kursdag byter du träningspartner frekvent och utmaningen anpassas efter deltagarens förkunskaper och förutsättningar. En lägsta åldersgräns är bestämd till 12 år. Någon övre åldersgräns finns inte.

OM INSTRUKTÖRERNA
Självförsvarsskolans instruktörer är landets i särklass mest erfarna inom ämnet. En grupp pedagogiska män och kvinnor som tillsammans har utbildat flera tusen kvinnor. Instruktörerna är utbildade och licensierade av Svenska Budo- och Kampsportsförbundet. Merparten har civil yrkesanknytning till ämnet genom arbeten inom polisen eller säkerhetsbranschen. Flera är erfarna samtalsstödjare med mångårig bakgrund från Brottsofferjouren. Sammantaget finns stor erfarenhet av att bemöta människor som utsattas för våld eller övergrepp.

Träningsmässigt besitter personalen stora kunskaper inom nödvärnsvåld, laga befogenhet och tredjepartsskydd. Instruktörerna är utbildade inom kampformer som Krav Maga och Defendo. Flera har även mångårig bakgrund inom kampsporter som MMA och boxning.

UR INNEHÅLLET
§ RISKANALYS
När är jag som mest sårbar?

§ PREVENTIV SÄKERHET
Förebyggande trygghetsåtgärder

§ SÄKERHETSHJÄLPMEDEL
Genomgång av överfallslarm och sprayer

§ ÅSKÅDAREFFEKTEN
När inträffar den och hur bryts den?

§ FÖRFÖLJD
Hur agerar jag om någon följer efter mig?

§ SJÄLVFÖRSVAR
Effektiva och lättlärda tekniker

§ REALISTISKA SCENARIER
Scenariebaserade övningar

§ STRESSTRÄNING
Övningar under simulerad stress/rädsla

§ ÖVA MOT MÄN
Övningar mot manliga figuranter

§ JURIDIK
När får jag använda våld?

OM INSTRUKTÖRERNA
Självförsvarsskolans instruktörer är landets i särklass mest erfarna inom ämnet. En grupp pedagogiska män och kvinnor som tillsammans har utbildat flera tusen kvinnor. Instruktörerna är utbildade och licensierade av Svenska Budo- och Kampsportsförbundet. Merparten har civil yrkesanknytning till ämnet genom arbeten inom polisen eller säkerhetsbranschen. Flera är erfarna samtalsstödjare med mångårig bakgrund från Brottsofferjouren. Sammantaget finns stor erfarenhet av att bemöta människor som utsattas för våld eller övergrepp.

Träningsmässigt besitter personalen stora kunskaper inom nödvärnsvåld, laga befogenhet och tredjepartsskydd. Instruktörerna är utbildade inom kampformer som Krav Maga och Defendo. Flera har även mångårig bakgrund inom kampsporter som MMA och boxning.

“En mycket intressant och givande kurs. Kompetenta och lyhörda lärare. Trevlig, lättsam och varm atmosfär trots det bitvis obehagliga ämnet. Bra mix av teori och praktik, omtanke och humor!”
★★★★★
Gunilla P, kursdeltagare

“Professionell, pedagogisk och erfaren personal som med trygg hand leder dig igenom verklighetstrogna övningar. Stort värde för pengarna och du får så mycket mer än själva kursen”
★★★★★
Evelina L, lägerdeltagare

“Jag har blivit starkare både fysiskt och mentalt. Jag har lärt mig tekniker och förhållningssätt som gjort mig betydligt mer förberedd att försvara mig själv eller andra”
★★★★★
Christian R, elev gruppträning

“Gick kursen tillsammans med mina tonårsdöttrar, varav den ena var väldigt orolig innan. Men Självförsvarsskolans instruktörer fick henne att känna sig trygg. Vi fick ett oerhört professionellt och sympatiskt bemötande”
★★★★★
Sabina, kursdeltagare

“Mycket professionell handledning i teori och praktik. Jag är efter denna kurs betydligt mer förberedd”
★★★★★
Sara M, lägerdeltagare

“Har provat flera utbildare men Självförsvarsskolan är helt klart det bästa stället jag tränat på. Väldigt kompetenta och professionella instruktörer”
★★★★★
Lennie S, elev grupptränin